Головна сторінка
Віртуальна подорож
Раритети
Леся Українка: студії
Літературне краєзнавство
Кримська муза
Музейна тераса
Ялта українська
Меценати музею
Як нас знайти
Музей розшукує
Гостьова книга
Кримський Форум
 


Стежки

Одним з натхненником Музею Лесі Українки в Ялті був і залишається Олексій Нирко - людина, яку справедливо вважають легендарним патріархом українства в Криму. Педагог, відмінник народної освіти, бандурист, заслужений працівник культури України, він приїхав до Ялти після важкого випробування сталінськими таборами з метою служити Україні однією "зброєю" - бандурою. Самовіддане служіння Олексія Нирка своїй ідеї переконливо доводить, що і "один у полі воїн". За короткий час йому вдалось створити народну капелу бандуристів ім. Степана Руданського, яка нині відзначає своє 35-річчя. Але поле його діяльності значно ширше. Наукові студії, громадська робота, проведення з його ініціативи щорічних фестивалів "Дзвени, бандуро" тощо. Можна з певністю сказати, що Олексій Нирко своєю наполегливою працею "бандуризував" Крим. Одне з найбільших його здобутків - музей бандури, про який добра слава рознеслася далеко за межами Криму та України.

Ялтинський музей кобзарства Криму та Кубані знаходиться при Кримському державному гуманітарному інституті (3-й корпус аудиторія № 42-А).

Збір експонатів до музею було розпочато 1964 року. Його основу складають 24 давні бандури кустарного виготовлення (найперша кінця ХІХ ст.), а також найрізноманітніші документи та матеріали, причетні до кобзарства досліджуваних регіонів Соборної України. Тут і окремі деталі бандур та інструменти, якими робились бандури, світлини з 1898 року, листування, книги, журнали з відомостями про майстрів та бандуристів, спогади сучасників тощо. Офіційно музей було відкрито 1984 року в день 20-ти річчя Народної самодіяльної капели бандуристів ім. Степана Руданського Ялтинського педучилища та на вшанування 150-тої річниці з дня народження Степана Руданського.

Зараз невелика аудиторія, що стала музейною залою, є водночас і місцем репетицій, консультацій, наукової роботи. Екскурсії проводяться безкоштовно для всіх бажаючих. Власне, оригінальна і багатогранна постать організатора цього громадського вогнища української культури Олексія Нирка дозволила створити на березі Чорного моря унікальний, напрочуд "живий" музей, відкритий до будь-яких конструктивних ідей та пропозицій.

Нині музей кобзарства Криму та Кубані співпрацює з товариствами "Україна - Світ", "Просвіта" ім. Т.Г.Шевченка. Особливо тісні контакти його пов'язують з Музеєм Лесі Українки, що проявляється в різноманітних сферах: від повсякденних справ до великих заходів і акцій.

Світлана Кочерга ШЛЯХ ДО КАПЕЛИ
Ренат ПОЛЬОВИЙ Ялтинський бандурист Олексій Нирко
Олексій Нирко КОБЗАР ІЗ КРИМСЬКОГО БЕСКИДА МИХАЙЛО БУХАНЕЦЬ
Олексій Нирко БАНДУРА НЕ ПРОДАЄТЬСЯ!

 

І Міжнародна конференція "Українське кобзарство - історія і сучасність"

Ігор Волошин
КОБЗА ТА БАНДУРА: НАЗВИ ТА ЗНАЧЕННЯ

Дмитрук І.І.
ПЕРЕКЛАД ЯК ЖАНРОВО-ВИДОВА КАТЕГОРІЯ ХУДОЖНЬОЇ ТВОРЧОСТІ В БАНДУРНОМУ МИСТЕЦТВІ

Богдан Жеплинський
Кобзарство – еліта українського народу

Зозуля С. Ю.
Участь кобзаря Т.М.Пархоменка у культурно-мистецькому житті Ніжина початку ХХ ст.

Дарія Ковальчук
Кобзарство в церковно-релігійній традиції українського народу

Котляр Ю. В. (Миколаїв)
Кобзарство в часи радянського тоталітарного режиму

В. Ю. Мішалов (Канада)
Леонід Григоревич Гайдамака та його роль у становлення Харківської академічної бандури

Набок С. В.
Традиції кобзарства в українській культурі і театр М.Старицького. Точки дотику.

Олексій Нирко
ІЗОТ ДІБРОВА, ЛИЦАР КУБАНСЬКОГО КОБЗАРСТВА

В. С. Січко
“Муніципальний колегіум – духовний центр формування та розвитку кобзарського мистецтва на Миколаївщині”

Фоторепортаж з конференції

Головна сторінка Віртуальна подорож Раритети Леся Українка: студії Літературне краєзнавство Кримська муза Хроніка Фестиваль "Лесина осінь" Конкурс "Кримська плеяда" Ексклюзив-театр "Сім муз" Студентський клуб "Апостол" Музей кобзарського мистецтва Українська школа Громадське життя Меценати музею Музей розшукує Гостьова книга Кримський Форум