Головна сторінка
Віртуальна подорож
Раритети
Леся Українка: студії
Літературне краєзнавство
Кримська муза
Музейна тераса
Ялта українська
Меценати музею
Як нас знайти
Музей розшукує
Гостьова книга
Кримський Форум
 


Стежки

 

Світлана КОЧЕРГА

ІФІГЕНІЯ В ТАВРІДІ

У ПОШУКАХ ПІДСОННЯ

Природа щедро наділила Лесю Українку талантом, але не поскупилась і на випробування. Лише сорок два роки життя-боротьби було відпущено їй на землі.

Колиска Лесиного таланту - Волинь, чарівний край з дрімучими лісами і небесносиніми озерами. Палка іскра любові до рідної землі, що стелилась їй під ноги в дитинстві, ніколи не покидала поетесу, та повертатись туди їй забороняла недуга, з кожним роком все суворіше і суворіше.
Приречена на мандри у пошуках підсоння, вона постійно відчувала себе на роздоріжжі, на семи вітрах.

Прощай, Волинь! прощай, рідний куточок!
Мене від тебе доленька жене,
немов од дерева одірваний листочок...

Так пише сімнадцятирічна Леся у своєму поетичному циклі "Подорож до моря", ще не відаючи, що їй доведеться зріднитися з морською стихією, яка даватиме їй притулок і, що в стократ важливіше, надію на одужання. Однак - свого часу ще Горацій зауважив:
Тільки лиш небо міняє, не душу, той, хто за море поїде".

Поступово поетеса, пілігрим поневолі, пізнала смак і запах мандрівок, і вони вже настійно манили її нездійсненими мріями, кликали ген-ген туманними обіцянками. Леся Українка побувала в Австрії і Німеччині, Італії і Болгарії, Грузії і Єгипті. Недарма свій життєвий шлях вона називала "книгою подорожей", і чимало її маршрутів випадають на прадавню землю Тавріди, на сонячне узбережжя півострова, і зокрема на південну столицю Криму - Ялту.

"Вечірня Ялта" - так називається полотно ялтинської художниці, члена Спілки художників України Наталії Муравської, з якого починається експозиція. Воно немов відчиняє вікно перед глядачем і дозволяє охопити поглядом краєвид, який, не зважаючи на новітні прикмети, так само бентежив подорожніх і сто літ назад. Мимохіть приходить на думку, що колись в цю звабливу далечінь вглядалася Леся Українка, оминаючи гомінливу Набережну і ласкаючи зором окам"янілу химеру Могабі, тризуб Ай-Петрі. І не раз цей пейзаж виринав у пам"яті; принаймні стояв перед очима душі, коли писались останні рядки оповідання "Над морем":
"Летючі зорі падали в море. Берега було не видко в темряві, тільки далеко-далеко горіла громадка вогнів, мов стожар. Глибоке небо немов промовляло до неба огнисті слова, а море співало урочистій ночі свою могутню, величну, вічну поему".

У життєписі Лесі Українки чітко простежується три кримських періоди, піонером дослідження яких був учений О. К. Бабишкін. Перші два належать до минулого століття (1890-1891 рр. та 1897-1898 рр.), а третій припадає на початок ХХ століття (1907-1908 рр.). Згідно з цією періодизацією побудована експозиція в трьох залах музею. Кожна з них відрізняється не лише змістом, але й настроєм, характером, художніми особливостями. Наскрізним мотивом всіх зал є український віночок як символ отчого краю, спомин про який невідступно йшов назирці за поетесою, куди б не пролягали її шляхи-дороги. Огортав оксамитовою ностальгією її тендітні плечі, запалював зорі на імлистому небосхилі і спонукав знову і знову у глибині душі, немов на галявині - "у дитячі, любі роки" - плести вінки, вінки своїх спогадів і дум. А потім кидати їх у ріку часу, що незмінно котить свої хвилі у невідому далечінь.

Перший віночок з різноколірними стрічками ніби осяває бюст Лесі Українки (роботи скульптора Галини Кальченко), білий на білому тлі. Високе чоло, погляд, заглиблений у себе, міцно стулені вуста. Однак кожному, хто вдивляється в це обличчя, на пам"ять неодмінно приходитимуть поетичні рядки. Можливо, ось ці:

Гетьте, думи, ви, хмари осінні!
То ж тепера весна золота!
Чи то так у жалю, в голосінні
Проминуть молодії літа?

Ні, я хочу крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Жити хочу! Геть думи сумні!

...Незабаром після створення поезії "Contra spem spero" Леся вперше вирушає до Криму.

Далі

Головна сторінка Віртуальна подорож Раритети Леся Українка: студії Літературне краєзнавство Кримська муза Хроніка Фестиваль "Лесина осінь" Конкурс "Кримська плеяда" Ексклюзив-театр "Сім муз" Студентський клуб "Апостол" Музей кобзарського мистецтва Українська школа Громадське життя Меценати музею Музей розшукує Гостьова книга Кримський Форум