Головна сторінка
Віртуальна подорож
Раритети
Леся Українка: студії
Літературне краєзнавство
Кримська муза
Музейна тераса
Ялта українська
Меценати музею
Як нас знайти
Музей розшукує
Гостьова книга
Кримський Форум
 


Стежки

Олександра Вісич
Ст.науковий співробітник ЯІЛМ
ЛИЦАР КРИМСЬКИХ ВИНОГРАДНИКІВ


"Крим зробив на мене таке враження
(краса природи не тiльки вразила мене,
а й пригнiтила), що я ходив тут як увi снi..."

(М.Коцюбинський)

З різних причини приїжджають до Криму. Михайла Коцюбинського вперше сюди привела філоксера, шкідник виноградників, що був особливо небезпечний наприкінці ХІХ століття. Саме завдяки кампанії боротьби з філоксерою письменник вдосталь напився краси на нашій, Богом осяяній землі. І, як солодкий виноград перетворюється у п'янке вино, так кримські враження письменника перетворювались у довершені художні твори.
Вперше Коцюбинський приїхав до Криму у складі філоксерної комісії навесні 1895 року, після трирічної роботи в Молдавії. Поселився в Сімеїзі, що на ту пору ще не став модним курортом, але встиг покритися багатими виноградниками, більша частина яких належала магнату Мальцову.
Спочатку робота на мальцовських виноградниках здалась Коцюбинському нескладною. Разом з ним працювали солдати, що належали до протестантської секти менонітів, серед яких письменник відчував себе самотнім. Незабаром Михайло Коцюбинський перебрався до Кастрополя, але і там не зміг позбавитися депресивного стану: "...нудьга жере мене, чогось мені сумно, журно та нудно у цьому розкішному закутку..." Пригнічувала й надмірна увага агентури поліції до його персони. Скоро самотність стала нестерпною. На щастя, восени її порушила наречена Михайла Коцюбинського Віра Дейша, з якою довкілля вмить перетворилось у казку. Особливо пам'ятною для обох стала прогулянка в урочище Святої Трійці (24 вересня), яку молодята пізніше згадували як важливу віху в їхній спільній долі. Віра Дейша поїхала з Криму 29 вересня, а Михайло Коцюбинський затримався на роботі аж до листопада. День за днем він обробляв виноградники Сімеїза, Кастрополя, Кучук-Коя, Кікенеїза. На зимовий сезон членам філоксерної комісії випадав відпочинок, який він розпочав у колі родини на Вінниччині.
Вдруге до Криму Михайло Коцюбинський та Віра Дейша, яка вже стала його дружиною, приїжджають 1896 року. Свою тимчасову домівку молоде подружжя влаштувало в Алупці, а в червні вони оселяються в Алушті, звідкіля Коцюбинський повідомляє Б.Грінченкові: "Живеться нам в Алушті так собі; місця тут гарні, читать є що (московські журнали) - та тільки мені ніколи й читать. Роботи (не так роботи, як ходіння) так багато, що часом ледве дихаю". Дійсно, приходилось часом щодня проходити по виноградника до 30 верст, до того ж дошкуляла "спека африканська". Однак вдома його чекала дбайлива дружина, яка знімала втому своєю ласкою і турботою. Коцюбинські винаймали окрему дачу, щодня купались в морі. Але у вересні Віра Устинівна виїхала до Вінниці, і тепер за письменником стежила тільки невсипуща поліція.
Після від'їзду дружини Коцюбинський намагався їй писати майже щодня, гостро відчуваючи свою самотність і розполовиненість, миттєвості перетворювались для молодого чоловка у вічність. Місяць без дружини Коцюбинський (в листах він підписувався Муся) називав "своєю ерою" "без Віри", в листах позначаючи її так: "день1-й", "день 2-й" і т.д. Ці послання відкривають ніжне, любляче серце письменника, його душевну близькість з дружиною.
Крим надовго зберігся в пам'яті Коцюбинських, і літню відпустку 1904 року вони вирішили провести саме тут, сподіваючись благотворного впливу тих чарівних вражень, які не забули протягом восьми років. Тиждень подружжя мешкало в Севастополі, а потім здійснило подорож по Південному березі Криму, зупиняючись в знайомих місцях, де колись працювала філоксерна комісія: в Алупці, Алушті. Пізніше у листі до М.Мочульського Коцюбинський признається, що головною метою його відвідин Криму 1904 було відвідати Козьмо-Дем'янівський монастир. Письменник мав намір поступити в нього послушником, "надягти на себе підрясник, ходити до церкви, їсти і спати разом з братією", щоб зібрати матеріал для повісті, сюжет для якої вже народився і вимагав наповнення живими спостереженнями. З прикрістю він довідався, що на ту пору монастир став уже жіночим. Тому з-під його пера вийшло тільки оповідання "В грішний світ", написане "з відчаю". Але прагнення поповнити свою скарбницю вражень для подальшої творчості гнало письменника далі, і він продовжив свої пошуки в Бахчисараї. Кримськотатарський колорит цього міста не обманув сподівання письменника, відкритого для інших культур.
Остання зустріч М.Коцюбинського з Південним берегом Крим відбулась 1911 року. Спочатку три дні він з сім'єю перебував у Севастополі, один - в Ялті, а потім влаштувався в Сімеїзі, який на той час дуже змінивя, перетворившись на майже утопічне місто-сад. Позитивний вплив приморського клімату змусив письменника продовжити свій відпочинок в Криму, але "рослинне" життя втомлювало його, хотілось відшукати нові теми, задля чого планував виходити по ночах з рибаками у відкрите море. Нерідко вибирав для прогулянок гірські маршрути, двічі ходив з дітьми в Алупку. Незабаром творчі плани змусили письменника залишити сім'ю в Сімеїзі і виїхати пароплавом в Одесу, а звідти за кордон, в Карпати, які обіцяли йому очікуване натхнення. Та покидав він прадавню таврійську землю з вдячністю до південного сонця.
Неповторні пейзажі Південного берега Криму нерідко оживали в пам'яті Михайла Коцюбинського. Кримські спогади повсякчас супроводжували його під час закордонних мандрівок. Навіть на курорті в Італії, письменник згадував Сімеїз, коли любувався цвітінням дроку, палаци Константинополя здавались йому схожими на Бахчисарайський, берег в Ніцці нагадував Алушту, а море в Криму він вважав красивішим, ніж в Італії.
Ім'я Михайла Коцюбинського стало символом високих здобутків українського письменства початку ХХ століття, і нам слід пишатись, що він залишив свої золоті сліди на Південному березі Криму, зумів відтворити його багатонаціональний колорит у своїй творчості.
В рамках проекту "Літературні музеї України - в гостях у Ялті", започаткованому 2003 року, в Музеї Лесі Українки (відділі Ялтинського історико-літературного музею) проводяться виставки, присвячені видатним постатям української літератури. Цього року до Ялти завітав почений гість - Михайло Михайлович Коцюбинський. Експонати для виставки "Крим очима Коцюбинського" були надані фондами Ялтинського історико-літературного музею та Чернігівського літературно-меморіального музею М.М.Коцюбинського. Виставка присвячується 140-річчю з дня народження видатного українського письменника і чекає своїх відвідувачів.

Головна сторінка Віртуальна подорож Раритети Леся Українка: студії Літературне краєзнавство Кримська муза Хроніка Фестиваль "Лесина осінь" Конкурс "Кримська плеяда" Ексклюзив-театр "Сім муз" Студентський клуб "Апостол" Музей кобзарського мистецтва Українська школа Громадське життя Меценати музею Музей розшукує Гостьова книга Кримський Форум