Головна сторінка
Віртуальна подорож
Раритети
Леся Українка: студії
Літературне краєзнавство
Кримська муза
Музейна тераса
Ялта українська
Меценати музею
Як нас знайти
Музей розшукує
Гостьова книга
Кримський Форум
 


Стежки

 

"ЛЕСИНА ОСІНЬ-2004"

ЮВІЛЕЙ "ЛЕСИНОЇ ОСЕНІ"

Майже все життя Леся Українка провела в мандрах, в пошуках підсоння. Три роки поетеса провела в Криму, освятивши їх своїми талановитими творами. У одному зі своїх листів вона писала: "Три осені я бачила в Ялті". І ось уже десять років ми щоосені відчуваємо Лесину присутність в нашому місті завдяки святу, що проводиться під егідою Міністерства культури і мистецтв України та Міністерства культури Автономної Республіки Крим.
...Небо глибокеє,
сонце ласкавеє,
пурпур і злото
на листі в гаю,
пізніх троянд
процвітання яскравеє
осінь віщує - чи то ж і мою? - так пророче писала Леся Українку, не здогадуючись, що через багато років приходитиме в сонячну курортну Ялту фестиваль, названий "Лесина осінь".
За десять років щорічне воскресіння Лесі Українки під осіннім сонцем Ялти здобуло своє місце у колі різноманітних імпрез південної столиці України і отримало визнання свята нашої духовності. З часу свого започаткування фестиваль поступово набував ширшої популярності, допомагав виявляти нові непересічні обдарування, повніше розкривати творчий потенціал художніх колективів і нині справедливо може вважатися традиційним.
Сьогодні подумки можна перегорнути чимало яскравих сторінок цього свята, які, немов листки з календаря, кружляють в пам'яті глядачів. Ангельські голоси і граціозні танці, неформальне спілкування науковців та діячів культури, театралізовані екскурсії, захоплюючі виставки - і все це оповите палким словом Лесі Українки. З кожним роком росте число шанувальників свята, зазвичай змінюється дата його проведення, урізноманітнюється програма, але незмінним залишається головний режисер - заслужений діяч культури України Василь Вовкун. Саме він щороку вкрай скрупульозно добирає програму свята, щоб кримчани та гості курорту змогли побачити зріз сучасного мистецтва України, пошуки і здобутки митців, що виступають у різних жанрах.
Однак, ще рано озиратись на пройдений шлях і почивати на лаврах. Треба дивитись вперед і працювати, щоб "Лесина осінь" набирала нових обертів.
Не менш важливо для свята не втратити своє шляхетне обличчя, думати про тих глядачів, що гідні піднятись на верхів'я творчості славетної доньки України. Не секрет, що найвдячніша мистецька аудиторія - студентська. "Лесина осінь" не лише наповнює юні спраглі серця новими враженнями, але й дає імпульс для власної творчості. На ґрунті фестивалю при Музеї Лесі Українки виник ексклюзив-театр "Сім муз", що складається переважно зі студентів Кримського державного гуманітарного інституту. Цьогорічної весни ялтинське акторське братство стало дипломантом Міжнародного фестивалю аматорських театрів у Києві. До Десятого, ювілейного свята "Лесина осінь" театр "Сім муз" готує свій сюрприз. Зі своїми дарунками приїдуть і столичні майстри сцени.
Програма Десятого літературно-мистецького свята "Лесина осінь" насичена і різноманітна. Відкриється воно 10 вересня покладанням квітів до пам'ятника Лесі Українки та відвідинами Музею поетеси, який, безперечно, є серцем фестивалю. У рамках свята проходитиме семінар директорів музеїв України "Роль і місце музеїв в сучасній соціально-культурних процесах", наукова конференція "Античність у творчості Лесі Українки" та Всеукраїнський конкурс читців імені Лесі Українки. Любителі образотворчого мистецтва матимуть нагоду познайомитись з виставкою народної художниці, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка Марії Приймаченко. Меломанів чекає зустріч з Державним камерним ансамблем "Київські солісти", народним артистом України, лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка Богданом Которовичем. Театральну частину нинішньої "Лесиної осені" представлятимуть моновистава заслуженої артистки України Галини Стефанової "Польові дослідження" (за відомим твором О.Забужко) та перформанс за драмою Лесі Українки "Камінний господар" у виконанні Ялтинського ексклюзив-театру "Сім муз" та ансамблю "Чарівний спів". Завершиться свято 12 вересня концертом провідних майстрів мистецтв України та Автономної Республіки Крим за участю Р.Недашківської, Б. Которовича, О. Дикої та інших митців-віртуозів в концертному залі "Ювілейний".
Отже, маємо честь запросити читачів "Кримської світлиці" на святковий бал "Лесиної осені".
Світлана Кочерга,
старший науковий співробітник Ялтинського музею Лесі Українки.

газета "Кримська світлиця" 15 жовтня 2004 р.

Головна сторінка Віртуальна подорож Раритети Леся Українка: студії Літературне краєзнавство Кримська муза Хроніка Фестиваль "Лесина осінь" Конкурс "Кримська плеяда" Ексклюзив-театр "Сім муз" Студентський клуб "Апостол" Музей кобзарського мистецтва Українська школа Громадське життя Меценати музею Музей розшукує Гостьова книга Кримський Форум