Головна сторінка
Віртуальна подорож
Раритети
Леся Українка: студії
Літературне краєзнавство
Кримська муза
Музейна тераса
Ялта українська
Меценати музею
Як нас знайти
Музей розшукує
Гостьова книга
Кримський Форум
 


Стежки

 

"ЛЕСИНА ОСІНЬ-2003"

Осінь з ласкавим іменем Лесі

Людина повсякчас задумується над таїною стрімкого лету часу. А життя раз-по-раз дивує нас питанням, на яке можлива тільки ствердна відповідь, - "Невже пролетіло так багато часу?"
Здається, ще зовсім недавно свято "Лесина осінь" шукало свого місця посеред численних ялтинських фестивалів, а нині можна з впевненістю сказати, що воно остаточно завойоване. Як і торік, наприкінці вересня знову в Ялті появились афіші, що, немов пожовкле листя, нагадували: "Ось і знову на ялтинську землю незримо приходить Леся Українка!"
Однак слід підкреслити, що нинішня "Лесина осінь" була особливою, оскільки ялтинський музей поетеси у вересні відзначив свій 10-літній ювілей. Саме ця подія надала святові відтінку урочистості, атмосферу якої можна було відчути в ряді заходів та акцій.
Розпочалось Дев"яте свято "Лесина осінь" науковою конференцією на тему "Крим у житті і творчості Лесі Українки", ініціатором якої виступив Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського. Конференція тривала два дні: спочатку в Сімферополі, а наступного дня в Ялті, в стінах Кримського державного гуманітарного інституту. В центрі уваги конференції опинились гості з Києва, наукові співробітники Інституту літератури НАН України Лариса Мірошниченко та Алла Диба, для яких вивчення багатогранної постаті Лесі Українки стало справою всього життя.
За науковими читаннями естафету свята підхопив "Круглий стіл", присвячений 10-річчю музею Лесі Українки. У ошатній залі музею змогла зібратись тільки невелика когорта його прихильників, з яких добру половину складали директори літературних музеїв України. Промови учасників "Круглого столу" засвідчили, що кримський музей Лесі Українки, який є відділом Ялтинського історико-літературного музею, зайняв важливе місце на карті культури України. І був ще, як ведеться в таких випадках, парад подарунків, які розпочав заступник голови Ялтинської міськради В. Савельєв, а завершила директор української школи О. Ємельянова. Міністерство культури і мистецтв України нагородило відзнаками та Почесними грамотами тих, чия праця забезпечила становлення музею, його плідне сьогодення і, варто сподіватись, - прийдешнє. Зі свого боку Музей вручив грамоти громадським організаціям, установам та своїм незмінним друзям, серед яких міське товариство "Просвіта", Союз українок, корифей ялтинського українства Олексій Нирко, радіожурналіст Ганна Гуленко.
Офіційне відкриття свята за традицією проходило біля пам'ятника Лесі Українки. Святковий настрій підсилювали звуки муніципального духового оркестру та сонячні проміння, які щедро заливали майдан. Представники Міністерства культури і мистецтв України - Любов Нестеренко, АР Крим Леонід Білий, міськради - Володимир Савельєв та Олена Переверзєва привітали всіх присутніх з початком Лесиних днів у Ялті. Завідувач Музею Лесі Українки Олена Газізова запросила гостей свята оглянути зали музею та познайомитись з виставкою "Дворянське гніздо Косачів" з фондів Колодяжненського літературно-меморіального музею поетеси. Справжнім подарунком для любителів народного мистецтва стала виставка "Петриківські розписи", розгорнута на святкові дні. Тут відвідувачі не лише мали можливість помилуватись палкими барвами та неповторними лініями орнаментального світу української природи, але й побачити, як народжуються розписи на очах глядачів під рукою вправного майстра. Завершив перший день свята вечір вокальної та камерної музики "Ангел миру" в Лівадійському центрі органної музики. У ньому взяли участь відомий органіст Володимир Кошуба та талановитий трубач Андрій Ільків, які разом з співачкою Анною Лабудь полонили слухачів віртуозним виконанням творів, які вже століттями викликають у слухачів катарсис. І на цей раз тріумфальна музика змусила вкотре схилити голову перед генієм Бетховена і Баха, Шуберта і Качіні.

Не менш насиченим видався і наступний, суботній день. У Ялтинському культурному центрі виборювали право назватися переможцями Всеукраїнського конкурсу читців ім. Лесі Українки молоді професійні актори з різних міст України. Ялтинських школярів та учасників вчорашнього концерту "Ангел миру" об'єднала акція "До мого фортепіано", яка знайшла постійну прописку в музичній школі № 1. Таланти Ялти на цей раз взагалі яскраво доповнили святкову палітру "Лесиної осені", де пальма першості, безумовно, належить гостям. Вперше на такому високому рівні прозвучав Ялтинський ексклюзив-театр "Сім муз", створений на базі музею Лесі Українки переважно з числа обдарованих шанувальників творчості письменниці з Кримського державного гуманітарного інституту. Вистава "Хотіла б я..." за мотивами творів Лесі Українки (режисер Ю.Випирайленко) підтвердила серйозність намірів студентів створити самобутній любительський театр. А разом з театром створюється його глядач, який прагне від мистецтва не лише естетичної, але й інтелектуальної енергетики, що доводить аншлаг і та сконцентрована увага, яка супроводжувала всю виставу.
Увечері своє мистецтво у концертному залі "Ювілейний" показували студентські колективи, які мають вже значно більший досвід: Народний ансамбль танцю "Соняшник" та фольклорний ансамбль "Золоті зерна" з Луганського національного аграрнорго університету, фольклорний ансамбль "Родина" з Луцького культосвітнього училища - їм аплодували не лише в Україні. Знайшли вони стежку і до ялтинської публіки, що також не берегла долонь.

Програма останнього дня "Лесиної осені" знову запропонувала різноманітні акції. У першій половині дня конкурс читців виявляв найсильніших у ІІ турі. В музейному приміщенні зібрались бібліофіли: тут відбувалась презентація книг "Листи так довго йдуть... Знадоби архіву Лесі Українки в Слов"янській бібліотеці уПразі" (упорядник С.Кочерга) та "Вибраного" Степана Руданського. Автор передмови - професор Петро Киричок - у своєму слові змалював багатогранну постать Степана Руданського та окреслив проблеми українського книговидавництва в Криму. Приємним сюрпризом для багатьох присутніх стало знайомство з сайтом музею Лесі Українки - першим музейним сайтом в Криму. Втім, не буде перебільшенням визнати сайт як один з найкращих в музейному середовищі на всьому українському просторі, що є найвартіснішим подарунком до 10-річчя музею від севастопольця Миколи Владзімірського. Відтепер з експозицією музею можна знайомитись і завдяки віртуальним мандрівкам, а разом з тим в інтернет-мережі знайде відображення українське життя в Ялті.
Презентація плавно перейшла в творчий конкурс школярів, присвячений імені Лесі Українки, започаткований Українським інформаційно-культурним центром (м. Сімферополь) та особисто його Генеральним директором Галиною Хмільовською. А незабаром в музейних залах школярів змінили учасники конкурсу професійних читців, яким члени журі вручили дипломи та премії Спілки театральних діячів України, зокрема володаркою гран-прі стала Іванна Кіт, якій щиро хочеться побажати нових творчих злетів.
Увечері центр свята перемістився в концертний зал "Ювілейний", де чаклував театр сучасної хореографії "Сузір"я Аніко" разом з солісткою Національної опери України Іриною Семененко. Майстерність артистів сповна винагороджувалась вдячністю глядачів, але не забарилась і хвилина розставання. І, мабуть, не один з присутніх подумки здивувався: "Невже закінчилось свято "Лесина осінь"? І тепер повернути його можна тільки в спогадах...

Так, всі яскраві миттєвості перебігають в скарбницю спогадів. А пам"ятник Лесі Українки ще кілька днів буде привертати увагу прохожих рясними квітами, букетами та вінками, які принесли в знак шани поетесі студенти Кримського державного гуманітарного інституту, учні української школи, Сімферопольського автотранспортного технікуму... Але й квіти невічні...
Все тече, все змінюється. Незмінним залишається лише головний режисер-постановник свята "Лесина осінь" заслужений діяч мистецтв України Василь Вовкун. І його турботи про наступну зустріч Лесі Українки з нашою Ялтою, яка відбудеться рівно через рік і обіцяє ще цікавіше розмаїття ідей, жанрів, імен, оскільки наступного року відзначатимемо ще один ювілей - 10-річчя свята "Лесина осінь".

Олександра Влагова

Літературно-мистецьке свято "Лесина осінь-2003":
"Мить, зупинися, ти прекрасна!" (фоторепортаж)

Головна сторінка Віртуальна подорож Раритети Леся Українка: студії Літературне краєзнавство Кримська муза Хроніка Фестиваль "Лесина осінь" Конкурс "Кримська плеяда" Ексклюзив-театр "Сім муз" Студентський клуб "Апостол" Музей кобзарського мистецтва Українська школа Громадське життя Меценати музею Музей розшукує Гостьова книга Кримський Форум